Realizując cele biznesowe, staramy się postępować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tj. niwelować negatywne oddziaływanie na środowisko przy jednoczesnym maksymalizowaniu korzyści płynących dla rozwoju społecznego i gospodarczego.
-
203-1
-
102-12
Posiadanie wielu grup interesariuszy wymaga systematycznego budowania relacji z każdą z nich. Staramy się robić to jak najlepiej, aby prawidłowo wywiązać się z naszych zobowiązań.
W działania zmierzające do zwiększenia naszego pozytywnego wpływu angażujemy różnych partnerów – społeczności lokalne, otoczenie klienckie, administrację, organizacje konsumenckie, stowarzyszenia, instytucje naukowe. W każdym przypadku budujemy współpracę w oparciu o zasady PRO – Partnerstwa, Rozwoju i Odwagi, aby jak najefektywniej realizować wspólne cele. Inicjatywy na tym polu realizowane są zarówno przez poszczególne spółki Grupy, jak i Fundację TAURON.
Aktywnie realizujemy Politykę Dobrego Sąsiada
Realizując strategię biznesową, zawsze pamiętamy, że wzrost wartości przedsiębiorstwa powinien być zgodny z interesami szeroko rozumianego otoczenia, w którym funkcjonuje. Dużą wagę przykładamy zatem do relacji ze społecznościami lokalnymi, o czym świadczy szereg działań realizowanych przez nasze spółki. W ich katalogu są inicjatywy zarówno w sferze minimalizacji oddziaływania na środowisko naturalne, jak i w obszarze zaangażowania mieszkańców – szczególnie na etapie planowania inwestycji – z lokalizacji sąsiadujących z zakładami TAURONA. Dzięki nim aktywa Grupy nie tylko na stałe wpisały się w lokalny krajobraz, ale równocześnie zakorzeniły się w świadomości okolicznych społeczności, sprawiając, że firma ma opinię dobrego sąsiada.
W 2019 r. TAURON realizował inicjatywy poruszające zagadnienia ważne z punktu widzenia mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz Małopolski. W ramach obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowaliśmy drugą edycję autorskiego projektu pn. TAURON Energetyczny Junior Cup. W wydarzeniu, które zostało objęte patronatem Prezesa Rady Ministrów, a także Ministra Energii oraz Ministra Sportu i Turystyki, co roku bierze udział blisko tysiąc młodych piłkarzy i piłkarek z południa Polski. Nie bez powodu wydarzenie organizowane jest jesienią – w ten sposób zachęcamy młodych ludzi do świętowania kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.
W 2019 r. powstała też nasza „MegaMoc Kolędowania”, w ramach której pracownicy TAURONA w radiowym studiu nagrali najpiękniejsze polskie kolędy. Wydane w formie pendrive’ów utwory zostały przekazane do szpitali i hospicjów dziecięcych działających na południu kraju.
Aspekty podejścia zarządczego do współpracy ze społecznościami lokalnymi ujęto w strategiach zarządzania komunikacją dla poszczególnych projektów inwestycyjnych. Należy podkreślić, że zasady komunikowania się ze społecznością lokalną uwzględniają wymagania Polityki informacyjnej dla Grupy TAURON, a zwłaszcza zasady komunikacji w obszarze zarządzania informacją giełdową i relacjami inwestorskimi oraz zasadami komunikacji w sytuacjach kryzysowych.
TAURON szczególnie dużą wagę przykłada do kwestii bezpieczeństwa. W tym celu powołano do życia program informacyjno-edukacyjny „Bezpieczniki TAURONA”, który w miarę upływu czasu rozszerzał swój zakres działania na kolejne grupy odbiorców, stając się marką samą w sobie. Obecnie w ramach „Bezpieczników TAURONA” funkcjonują inicjatywy skierowane do osób dorosłych („Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla domu i rodziny”), seniorów („Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla seniora”), dzieci („Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”) oraz pracowników firm remontowo-budowlanych („Bezpieczniki TAURONA. Włącz w pracy”).
Prowadzimy regularny dialog z otoczeniem
Aby w jak najlepszym stopniu odpowiadać na potrzeby i oczekiwania interesariuszy, TAURON prowadzi aktywny dialog z otoczeniem. W zależności od grupy interesariuszy dobierane są różne kanały kontaktu. W każdym przypadku staramy się, aby była to komunikacja wielostronna i aby nasi interesariusze mieli możliwość przekazywania informacji zwrotnej.
Sztandarowym przykładem prowadzonej polityki dialogu z otoczeniem jest opracowanie raportu zintegrowanego. Podobnie jak w latach ubiegłych, w proces ten staraliśmy się zaangażować jak najwięcej naszych interesariuszy. Dzięki temu otrzymaliśmy wiarygodną informację zwrotną dotyczącą zawartości naszej publikacji.
Na podkreślenie zasługuje również dialog z kadrą pracowniczą, w tym stroną społeczną. Tylko w 2019 r. odbyło się w TAURONIE 329 spotkań z organizacjami związkowymi. Ponadto, w strukturach spółki-matki funkcjonuje Rzecznik Dialogu Społecznego, będący swoistym łącznikiem między pracodawcą a stroną społeczną. Jego nadrzędnym zadaniem jest koordynowanie i prowadzenie działań w zakresie dialogu społecznego w Grupie TAURON oraz opracowanie koncepcji budowania porozumienia pomiędzy stronami dialogu.
Od lat TAURON organizuje także konferencje energetyczno-samorządowe. Mają one na celu rozszerzenie współpracy z partnerami z samorządów, środowiskiem naukowym i przedsiębiorczym oraz lepsze poznanie problemów nurtujących obie strony. Podczas konferencji omawiane są tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym, kwestie iluminacji obiektów dla lepszej ich ekspozycji i poprawy bezpieczeństwa, oszczędnością energii, nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami, propagowaniem wiedzy z zakresu energetyki i zagadnień prawnych.