Również w zakresie działalności badawczo-rozwojowej podejmujemy inicjatywy na rzecz poprawy jakości środowiska i ochrony klimatu. Dotyczy to zarówno ograniczania szkodliwego wpływu Grupy TAURON, jak i rozwoju działalności sprzyjającej otoczeniu, przede wszystkim w zakresie zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych i ich integracji z siecią energetyczną.
-
201-2
-
102-15
-
203-1
Kolejnym innowacyjnym przedsięwzięciem tego typu jest projekt Mikrosieć. W jego ramach TAURON tworzy wyspę energetyczną, która będzie zdolna do samodzielnego pokrywania własnego zapotrzebowania na energię elektryczną z lokalnych źródeł, przede wszystkim OZE. Ponadto wyspa ta zdolna będzie do odłączania i przyłączania się do sieci krajowej bez utraty zasilania przez odbiorców zasilanych w mikrosieci. W ten sposób TAURON dąży do opracowania rozwiązań, które gdy zostaną zaimplementowane, umożliwią niemal bezawaryjną pracę sieci energetycznych.
W obu powyższych projektach nie bez znaczenia pozostaje zdolność precyzyjnego przewidywania ilości energii wytwarzanej przez źródła fotowoltaiczne w krótkim horyzoncie czasowym. Zdolny do tego będzie system ultraszybkiego prognozowania produkcji energii w systemach fotowoltaicznych, opracowywany w ramach jednego z projektów badawczo-rozwojowych Grupy. W obliczu upowszechniania się instalacji opartych o tę technologię, zwłaszcza prosumenckich (o czym świadczy kolejny rekord nowych przyłączeń mikroinstalacji do sieci TAURON Dystrybucja), precyzyjne prognozy produkcji pozwolą odpowiednio zarządzać naszymi aktywami wytwórczymi i sieciami energetycznymi.
Jednocześnie w zakresie ograniczania szkodliwego wpływu działalności Grupy na środowisko, TAURON prowadzi badania nad przekształcaniem emitowanego przez elektrownie węglowe CO2 w syntetyczny gaz ziemny (SNG).
Więcej o projektach związanych z tą koncepcją oraz całokształcie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej Grupy TAURON w zakładce Nasza Strategia/Innowacje